otvorena knjiga-ukp-zamjena za istaknutu sliku17

hrvatska filozofija. Prvi tragovi prisutnosti filozofije u Hrvata potječu iz humanističkih i teoloških škola ranoga srednjega vijeka koje su nastajale uz benediktinske samostane kao glavna središta duhovnoga i znanstvenoga života.
….
Za početak hrvatske filozofije značajan je dokumentirani podatak o boravku progonjenoga saskoga benediktinca Gottschalka na dvoru kneza Trpimira (846-848). Gottschaik je kao istaknuti predstavnik karolinške renesanse, teolog i filozof, svojim naučavanjem o dvostrukoj predestinaciji i determinizmu, o čemu se žustro raspravljalo u tadašnjoj Europi, utjecao na filozofsko-teološko formiranje hrvatskih redovnika i laika. Razvoj filozofije u nas bio je pod utjecajem rane skolastike, kada se javilo zanimanje za prirodne znanosti, prije svega za astronomiju, arapsku matematiku te za filozofiju i teologiju. Potkraj XII. st. postojalo je na hrvatskome području tridesetak samostanskih škola.

Prvi je filozof i znanstvenik s hrvatskoga etničkoga prostora (XII. st.) benediktinac Herman Dalmatin(ac), iz središnje Istre, pripadnik filozofske škole u Chartresu i prevodilačke škole u Toledu u Španjolskoj, prvi prevoditelj Kurana na latinski, prevoditelj arapskih astronomskih djela i autor izvornoga djela O bitima (1143). Bio je jedan od prvih posrednika između grčke, arapske i zapadnoeuropske filozofije i znanosti. On je na Zapad posredovao Platonov i Aristotelov nauk i arapsku filozofiju te omogućio raspravu s tradicijom islamskoga svijeta. S Tomom Akvinskim u XIII. st. prevla- …

Filozofski leksikon

sova čita knjigu
  • Knjiga: Filozofski leksikon
  • Izvadak iz članka: Hrvatska filozofija
  • Slika:
  • Stranica: 492-500